Return to Headlines

Middle School All-Region Band Results

Student musicians from middle schools across the region showcased their talent in the recent auditions for the Texas Music Educators Association (TMEA) Region 30 Middle School All-Region Band. Out of a highly competitive field, an outstanding 111 students from Keller ISD have earned the honor of securing one of the 310 coveted spots in the prestigious All-Region Bands.

These accomplished students will come together for rehearsals on December 1st and 2nd, collaborating with peers from various schools throughout the region. The culmination of their efforts will be showcased in a concert scheduled for Saturday evening at Cleburne High School.

"We are immensely proud of the dedication and talent displayed by our students in the TMEA Region 30 All-Region Band auditions. It is a testament to their hard work and the exceptional music education provided by our schools," said Kim Blann, Director of Fine Arts at Keller ISD.

Congratulations to the following Keller ISD students for their outstanding achievement:

Fossil Hill Middle School
Eric Marcial - Trumpet - Chair 18 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Fabian Corpus - Trombone - Chair 28 - Symphonic Winds/Wind Symphony

Hillwood Middle School
Evalynn Shi - Flute - Chair 12 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Olivia Stevens - Oboe - Chair 9 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Rebekah Simpson - Bb Clarinet - Chair 21 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Lucas Minick - Bb Clarinet - Chair 30 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Ilana Allen - Bb Clarinet - Chair 40 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Dimitrios Kakomanolis - Bb Clarinet - Chair 50 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Donna Wright - Bb Clarinet - Chair 51 - Alternate
Mason Klein - Baritone Saxophone - Chair 6 - Alternate
Jenni Rivera - Horn - Chair 23 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Grady Clem - Euphonium - Chair 13 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Joseph Varney - Percussion - Chair 14 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Riley Jones - Percussion - Chair 20 - Symphonic Winds/Wind Symphony

Indian Springs Middle School
Audrey Meiggs - Flute - Chair 7 - Honors Band
Kayelin Iverson - Flute - Chair 14 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Maclyn Meador - Oboe - Chair 3 - Honors Band
Carleigh Hannon - Bb Clarinet - Chair 13 - Honors Band
Phoebe DelGrosso - Bb Clarinet - Chair 23 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Caroline White - Bb Clarinet - Chair 25 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Adriana Anderson - Bb Clarinet - Chair 33 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Charlotte Majerus - Bb Clarinet - Chair 36 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Jayden Tai - Bb Clarinet - Chair 45 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Ian Pacheco - Bass Clarinet - Chair 2 - Honors Band
Derrick Edwards - Bassoon - Chair 5 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Hans Novak - Bassoon - Chair 13 - Alternate
Cooper Vancour - Alto Saxophone - Chair 2 - Honors Band
Kaley Phu - Alto Saxophone - Chair 5 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Hayden Brown - Alto Saxophone - Chair 6 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Ryan Tai - Tenor Saxophone - Chair 3 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Gaven Mallard - Tenor Saxophone - Chair 4 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Sean Davenport - Tenor Saxophone - Chair 5 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Taegan Thatthamla - Baritone Saxophone - Chair 2 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Andrew Fu - Trumpet - Chair 24 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Hudson Marshall - Trumpet - Chair 35 - Alternate
Luciana Vaughan - Horn - Chair 25 - Alternate
Gavin Pitre - Trombone - Chair 8 - Honors Band
Alasdair McIntyre - Trombone - Chair 9 - Honors Band
Gian Ortega - Trombone - Chair 12 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Weston Fairly - Trombone - Chair 22 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Vincent Garadi - Euphonium - Chair 6 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Brooks LeClaire - Euphonium - Chair 9 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Nathaniel Sikes - Percussion - Chair 25 - Alternate

Keller Middle School
Daniel Kim - Flute - Chair 3 - Honors Band
Arjun Jasrotia - Flute - Chair 23 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Kairi Nelson - Flute - Chair 32 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Varenya Singh - Flute - Chair 34 - Alternate
Joseph Ebiuwhe - Bb Clarinet - Chair 6 - Honors Band
Shan Annavajjala - Bb Clarinet - Chair 16 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Emilio Sierra - Bb Clarinet - Chair 32 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Annika Sappington - Bass Clarinet - Chair 7 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Gabriel Lattouf - Trumpet - Chair 2 - Honors Band
Isaac Burton - Trumpet - Chair 6 - Honors Band
Jacob Marshall - Horn - Chair 3 - Honors Band
Douglas Johnson - Horn - Chair 18 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Easton Markham - Horn - Chair 20 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Ben Smith - Trombone - Chair 19 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Rhett Wise - Tuba - Chair 1 - Honors Band
Erion Jashari - Tuba - Chair 5 - Honors Band
CJ Metzger - Tuba - Chair 10 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Nick Shavor - Percussion - Chair 4 - Honors Band

Timberview Middle School
Andrei Cruz - Oboe - Chair 2 - Honors Band
Olivia McClain - Bb Clarinet - Chair 1 - Honors Band
Kaiya Cooper - Bb Clarinet - Chair 7 - Honors Band
Marlie Chenault - Bb Clarinet - Chair 11 - Honors Band
Kristy Pham - Bb Clarinet - Chair 15 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Maanav Jhand - Bb Clarinet - Chair 18 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Samuel Ziegler - Bb Clarinet - Chair 26 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Daniel Sibley - Bb Clarinet - Chair 31 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Anirudh Dalapathy - Bass Clarinet - Chair 1 - Honors Band
Boston Faz - Bassoon - Chair 2 - Honors Band
Amy Duong - Bassoon - Chair 8 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Hitansh Mishra - Bassoon - Chair 10 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Ava Nguyen - Bassoon - Chair 11 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Koga Shirai - Alto Saxophone - Chair 1 - Honors Band
Ayumi McCulley - Alto Saxophone - Chair 10 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Ethan Thomson - Alto Saxophone - Chair 11 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Jacob Duncan - Tenor Saxophone - Chair 1 - Honors Band
Austin Thayravanh - Baritone Saxophone - Chair 4 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Lily Duffey - Trumpet - Chair 7 - Honors Band
Nick Rodriguez - Trumpet - Chair 9 - Honors Band
Carmen Alcocer - Trumpet - Chair 14 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Collin Upshaw - Horn - Chair 9 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Matthew Trujillo - Trombone - Chair 7 - Honors Band
Ryley Calvert - Trombone - Chair 27 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Hudson Jordan - Trombone - Chair 30 - Alternate
Remy Lechuga - Tuba - Chair 11 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Nova Thompson - Tuba - Chair 17 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Jackson Stegall - Percussion - Chair 3 - Honors Band
Anthony Doumas - Percussion - Chair 12 - Symphonic Winds/Wind Symphony

Trinity Springs Middle School
Draper Cartee - Flute - Chair 21 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Addison Wolfe - Flute - Chair 26 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Kyra Carrette - Flute - Chair 27 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Stephen Caton - Alto Saxophone - Chair 4 - Honors Band
Viktor Arms - Alto Saxophone - Chair 13 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Jace Drain - Trumpet - Chair 21 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Eason Gomez - Horn - Chair 5 - Honors Band
Silas Cross - Horn - Chair 13 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Cole Newton - Horn - Chair 17 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Camille Campbell - Trombone - Chair 2 - Honors Band
Ajinkya Gupte - Trombone - Chair 24 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Xanthe Sarona - Trombone - Chair 25 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Jacob Rice - Trombone - Chair 31 - Alternate
Hudson Magbuhat - Percussion - Chair 1 - Honors Band
Jack Howeth - Percussion - Chair 5 - Honors Band
Joao Campos - Percussion - Chair 10 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Easton Morgan - Percussion - Chair 19 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Preston Grisham - Percussion - Chair 23 - Symphonic Winds/Wind Symphony

Vista Ridge Middle School
Layla Mandujano - Flute - Chair 24 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Chloe Ngouy - Bb Clarinet - Chair 37 - Symphonic Winds/Wind Symphony
Davida Aduh - Horn - Chair 19 - Symphonic Winds/Wind Symphony